آخرین مطالب

چرا گره تأمین واکسن به‌دست "کوواکس" باز نشد؟/ انحصارطلبی کشورهای ثروتمند مانع دسترسی کشورها به واکسن کرونا

0

یکی از مسیرهای مهمی که ایران در زمینه واردات واکسن کرونا روی آن سرمایه‌گذاری کرده بود، واردات واکسن از طریق سازوکار «کوواکس» بود؛ اما خُلف وعده‌های عدیده صورت‌گرفته از سوی کوواکس باعث شد که نیاز کشورهای مختلف از جمله ایران به واکسن کرونا تأمین نشود.

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران پویا؛ آذرماه سال 99 بود که سعید نمکی وزیر بهداشت در یک سخنرانی تلویزیونی اعلام کرد: «گره‌های تأمین واکسن از خارج از کشور در حال گشوده شدن است و به‌زودی واکسن کرونای وارداتی برای تلقیح به گروه‌های آسیب‌پذیر وارد کشور خواهد شد.»

این سخنان وزیر بهداشت روزنه امیدی بود برای بهبود بخشیدن به وضعیت کرونا در کشور. قرار بود سه مسیر در زمینه تأمین واکسن کرونا دنبال شود؛ مسیر اول، تولید داخلی واکسن بود. در زمان حاضر واکسن‌های ایرانی در حال تولید یا انجام مطالعه بالینی هستند؛ واکسن‌های «رازی»، «نورا»، «فخرا» و «اسپایکوژن» در حال طی کردن مراحل بالینی هستند و از این میان، واکسن برکت به تولید انبوه رسیده و به سبد واکسیناسیون عمومی کشورمان اضافه شده‌ است.

مسیر دیگری که طی ‌شد، تولید مشترک واکسن با کشورهای دیگر بود که بر این اساس دانش فنی واکسن «سوبرانا» از کشور کوبا به ایران منتقل و مجوز مصرف اورژانسی واکسن تولید مشترک ایران و کوبا صادر شد و تولید انبوه آن نیز از مهرماه آغاز خواهد شد.

مسیر سوم، واردات واکسن از منابع مختلف بود. یکی از مسیرهای مهم که ایران در زمینه واردات واکسن کرونا روی آن سرمایه‌گذاری کرده بود و مقامات بهداشتی کشور در روزهای آغازین بر مبنای آن برخی وعده‌ها را مطرح می‌کردند، واردات واکسن از طریق سازوکار «کوواکس» بود. کوواکس سازوکاری بود که با مشارکت کشورهای مختلف و سازمان جهانی بهداشت، با هدف ایجاد دسترسی عادلانه به درمان‌ها، اقلام مورد نیاز مقابله با کرونا و واکسن ایجاد شد؛ اما این سازوکار نتوانست آن‌طور که باید، نیاز کشورهای مختلف از جمله ایران را به واکسن کرونا تأمین کند.

بنا بود که بیش از 16 میلیون دوز واکسن کرونا از طریق این سازوکار به ایران وارد شود اما علی‌رغم پرداخت پول از سوی ایران، این صندوق به‌دلایل مختلف نتوانست به تعهدات خود عمل کند. وزارت بهداشت هزینه‌ای را که برای تأمین این میزان از واکسن، تنها از طریق کوواکس انجام شده است حدود 200 میلیون دلار اعلام کرد!

چرا کوواکس نتوانست موفق شود؟

در فروردین‌ماه سال جاری، وزیر بهداشت با اشاره به مشارکت ایران در کوواکس برای تأمین 16.8 میلیون دوز واکسن کرونا از طریق این سازوکار اعتراف کرد: "می‌دانستیم که کوواکس سازوکار مناسبی است اما قدرت اجرایی این مجموعه را با توجه به محدودیت تولید واکسن، در حدی نمی‌دانستیم که بتواند نیاز ما را تأمین کند."،
مسئله‌ای که به‌اذعان سازمان جهانی بهداشت نیز رسید. مدیرکل سازمان جهانی بهداشت در نخستین سالگرد تشکیل سازوکار کوواکس اذعان داشت: کشورهای کم‌درآمد جهان هنوز دسترسی مناسبی به واکسن‌های کرونا ندارند!

وی در ماه آوریل (اردیبهشت) ابراز کرد: حدود 900 میلیون دوز واکسن کرونا در جهان تزریق شده اما بیش از 81 درصد این تزریق‌ها در کشورهای با درآمد بالا یا کشورهای با درآمد بالاتر از متوسط انجام شده است؛ در حالی که تنها 0.3 درصد از تزریق‌ها در کشورهای کم‌درآمد انجام شده است!

وی همچنین از کشورها درخواست کرد که واکسن‌های اضافی خود را از طریق این سازوکار به کشورهای کم‌درآمدتر جهان تحویل دهند تا همه کشورهای جهان بتوانند به مقابله با پاندمی بپردازند.

با وجود درخواست سازمان جهانی بهداشت از کشورها برای توزیع عادلانه واکسن در جهان، انحصارطلبی کشورهای ثروتمند و عدم توزیع عادلانه واکسن کرونا ادامه یافت.

تزریق واکسن کرونا در کشورهای ثروتمند 50برابر کشورهای فقیر!

خبرگزاری رویترز به‌نقل از سازمان جهانی بهداشت گزارش داد که کشورهای با درآمد بالا در ماه مِی حدود 50 دوز واکسن کرونا به‌ازای هر 100 نفر تزریق کردند و این رقم از آن زمان تاکنون دو برابر نیز شده است؛ در حالی که در کشورهای با درآمد کم فقط 1.5 دوز به‌ازای هر 100 نفر تزریق شده است!

منبع: وکیل پلاس

مطالب مرتبط

  • وکیل پلاس

    دعاوی تملک

    دعاوی مربوط به اسناد رسمی و قبوض اقساطی در دادگاه های دادگستری نیز قابلیت استماع دارند.


  • Deprecated: implode(): Passing glue string after array is deprecated. Swap the parameters in /home/vakilplus/public_html/pages/article-detail.php on line 251

  • Deprecated: implode(): Passing glue string after array is deprecated. Swap the parameters in /home/vakilplus/public_html/pages/article-detail.php on line 251

نظرات0 نظر

در صورتی که می خواهید پاسخ خود را دریافت کنید، ایمیل خود را وارد نمایید

نام خود را وارد نمایید

ایمیل خود را وارد نمایید

نظر خود را در اینجا بنویسید...

ارسال نظر ...

لیست نظرات

  1. نظری برای نمایش موجود نیست ، شما اولین نفری باشید که نظر می دهید!