آخرین مطالب

پیگیر وضعیت ایرانیان به گروگان گرفته توسط آمریکا هستیم

0

دبیر ستاد حقوق بشر با اشاره به اقدامات مختلف برای آزادی اتباع ایرانی گفت: ما پیگیر وضعیت ایرانیان به گروگان گرفته توسط آمریکا هستیم.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم به نقل از مدیریت ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت امور بین‌الملل قوه قضاییه و ستاد حقوق بشر، کاظم غریب‌آبادی، معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر در حاشیه همایش افشای حقوق بشر آمریکایی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: آمریکا از ناقضان اصلی حقوق بشر در عرصه داخلی و بین‌المللی است و حقوق بشر برای آمریکا صرفا ابزاری برای اعمال فشار سیاسی بر کشورهای مستقل جهت حصول به اهداف سیاست خارجی خود است.

وی تصریح کرد: اقدامات آمریکا با هیچ وسیله‌ای قابل توجیه نیست، آمریکا بزرگ‌ترین دشمن بشریت است. وقت آن فرا رسیده است که جامعه بین‌المللی آمریکا را بابت جنایت‌هایش پاسخگو کنند؛ سازمان‌های بین المللی متاسفانه سیاست‌زده شدند و به همین دلیل باید از افکار عمومی شروع کرد و این فشار در ادامه از طریق سازمان‌های بین‌المللی تداوم یابد.

غریب‌آبادی همچنین در مورد اقدام‌های انجام شده برای آزادی شماری از افراد بازداشت شده در آمریکا که به اتهامات واهی در زندان به سر می‌برند، گفت: در بحث حمایت از اتباع و نیز دیپلمات‌های ایرانی آسیب‌دیده بر اثر اقدامات کشورهای خارجی به‌ویژه آمریکا قانونی در سال 1389 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است.

معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه تصریح کرد: آیین‌نامه اجرایی این قانون در زمینه حمایت از اتباع ایرانی که با ادعاهای واهی توسط دولت های خارجی دستگیر و زندانی می شوند، متاسفانه ساکت است. وظیفه حاکمیت است که در کنار حمایت از کارکنان دستگاه‌های اجرایی و یا افرادی که ماموریتی از این دستگاه‌ها دریافت می‌کنند، از اتباع عادی که بی‌اساس و بدون هیچ جرمی در خارج از کشور به زندان می‌افتند و در کنار آن متحمل خسارات مالی هم می‌شوند، حمایت کند. حداقل این حمایت، شامل اخذ وکیل و حمایت‌های دیپلماتیک است. به عنوان ستاد حقوق بشر از دستگاه‌های ذیربط اجرایی درخواست می‌کنیم تا آیین‌نامه اجرایی این قانون را اصلاح و تکمیل کنند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه تعدادی از ایرانیان به بهانه‌های واهی دور زدن تحریم‌های غیرقانونی در آمریکا در زندان به سر می‌برند، بیان کرد: وظیفه ما پیگیری این گروگان‌گیری‌ها از سوی رژیم آمریکاست و در این خصوص اقدامات مختلفی نیز تاکنون انجام شده است، البته باید اقدامات بیشتری انجام شود.

غریب‌آبادی در خاتمه گفت: یکی از اقداماتی که تاکنون انجام شده، پاسخ مثبت به ایده‌های تبادل زندانیان در چند مرحله بوده است، علی‌رغم این که از نظر نظام قضایی متخلفین متعلق به کشورهای خارجی باید تا روز آخر مجازات خود را طی کنند، اما با رویکرد حمایت از اتباع بی‌گناه خود، با تسامح به چنین طرح‌هایی نظر مساعد نشان داده است. ما به اقدامات مختلف برای آزادی اتباع خود ادامه خواهیم داد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

مطالب مرتبط

نظرات0 نظر

در صورتی که می خواهید پاسخ خود را دریافت کنید، ایمیل خود را وارد نمایید

نام خود را وارد نمایید

ایمیل خود را وارد نمایید

نظر خود را در اینجا بنویسید...

ارسال نظر ...

لیست نظرات

  1. نظری برای نمایش موجود نیست ، شما اولین نفری باشید که نظر می دهید!