آخرین مطالب

پرداخت پاداش برقی به مشترکان کم مصرف/ مشترکان تنها با 10 درصد صرفه‌جویی 20 درصد مبلغ قبض برقشان را کاهش دهند

0

مدیرعامل توانیر با اشاره به اینکه مردم می‌توانند با مدیریت مصرف، از مشوق‌ها و پاداش‌های صنعت برق بهره‌مند شوند، یادآور شد: در بخش خانگی با وجود آنکه مردم بیشتر از گذشته در منازل حضور دارند، اما مصرف برق بخش خانگی تاکنون افزایشی نداشته است.

به‌گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، محمدحسن متولی زاده در گفت‌و‌گو با شبکه خبر سیما گفت: برق به معنای واقعی از تولید به مصرف است یعنی همان لحظه که با فشار یک کلید اراده می‌کنیم برق باید در همان لحظه تولید و با سرعت نور منتقل شود تا روشنایی حاصل شود؛ به این منظور کارکنان وزارت نیرو 24 ساعته و بدون وقفه مشغول فعالیت هستند تا برق مطمئن به دست مردم برسد.
 
متولی زاده با اشاره به این که در فصل گرم 40 درصد از مصرف برق کشور به سیستم‌های سرمایشی اختصاص دارد، خاطرنشان کرد: به طور میانگین در 10 سال گذشته سالانه 5 درصد رشد مصرف داشته‌ایم و با توجه به اضافه شدن سالانه یک میلیون مشترک و صنایع جدید، مصرف برق افزایش می‌یابد.
 
مدیرعامل توانیر افزود: برای پاسخگویی به این میزان رشد مصرف یکی از راه‌ها، ساخت و توسعه نیروگاه‌های تولید برق و ایجاد تاسیسات جدید بیشتر است که برای این کار باید سالانه 3 تا 4 هزار مگاوات برق وارد شبکه کنیم و برای این منظور سالانه 100 هزار میلیارد تومان سرمایه نیاز است.
 
وی با بیان این که راه دوم مدیریت مصرف برق است که باعث می‌شود با کمترین میزان هزینه، از سرمایه گذاری بیشتر برای ایجاد تاسیسات جدید برای زمان محدودی که تنها در فصل گرم رخ می‌دهد، جلوگیری کرد، گفت: صنایع بزرگ امسال نه تنها تولیدشان کم نشده است، بلکه مصرف برقشان نسبت به سال گذشته 10.06 افزایش یافته است.
 
متولی زاده با اشاره به این که مردم می‌توانند با مدیریت مصرف، از مشوق‌ها و پاداش‌های صنعت برق بهره‌مند شوند، یادآور شد: در بخش خانگی با وجود آنکه مردم بیشتر از گذشته در منازل حضور دارند، اما مصرف برق بخش خانگی تاکنون افزایشی نداشته است و منحنی بار نشان دهنده آن است که مصرف برق از صبح تا ظهر به تدریج افزایش می‌یابد.
 
مدیرعامل توانیر اظهار داشت: با هماهنگی مشترکان و تفاهم‌نامه‌هایی که از پیشتر با آنها منعقد شده است، بار مصرف برق قابل جابه‌جایی است؛ به این معنی که مصرف برق را از ساعت‌های گرم (13 تا 17) به ساعت‌های پس از آن موکول می‌کنند و در ازای آن از مشوق‌های صنعت برق بهره‌مند می‌شوند.
 
متولی زاده ادامه داد: در اوج بار، صنایع با کاهش مصرف می‌توانند در مصرف برق صرفه‌جویی کرده و سوخت کمتری هم مصرف کنند، علاوه بر آن نیز از پاداش‌های صنعت برق بهره‌مند شوند.
 
وی گفت: در همین راستا سال با گذشته 120 هزار مشترک بزرگ تفاهم‌نامه امضا کرده بودیم، اما امسال 250 هزار مشترک بزرگ با ما همکاری دارند که این تفاهم‌نامه‌ها نسبت به سال قبل دو برابر شده است.
 
متولی زاده، همچنین در خصوص پیک روز گذشته نیز گفت: روز گذشته اوج مصرف به بیش از 58 هزار و 250 مگاوات رسید که نسبت به سال قبل در همین روز یک درصد افزایش داشتیم.
 
مدیرعامل توانیر با اشاره به همکاری مردم در سال گذشته خاطرنشان کرد: همکاری خوب مردم و برنامه‌ریزی وزارت نیرو همگی باعث شد که تابستان بدون خاموشی را در سال گذشته سپری کنیم و امسال نیز تمام تلاش‌ها برای گذر بدون خاموشی از فصل گرماست.
 
متولی زاده، مدیریت مصرف برق را یک مسئولیت اجتماعی دانست و افزود: یک کیلووات ساعت معادل مصرف برق 4 دستگاه تنفس مصنوعی است که در یک شبانه روز کار می‌کند و جان هموطنان را نجات می‌دهد. اگر درجه یک کولرگازی که روی 18 تنظیم شده، به 24 درجه تغییر دهیم، یک کیلووات ساعت در مصرف برق صرفه‌جویی می‌شود.
 
وی تاکید کرد: می‌توان با روش‌های بسیار ساده بدون این که رفاه خانواده کاهش یابد، مصرف برق را مدیریت کرد به‌طوری‌که اگر در منازل از ساعت 13 تا 17، وسایل پرمصرف برقی را در ساعت‌های ابتدایی صبح یا ساعت‌های پایانی شب استفاده کنند، باعث کاهش مصرف برق خواهد شد.
 
متولی زاده خاطرنشان ساخت: استفاده از دور کند کولرهای آبی و تنظیم کولرهای گازی روی درجه 24 نیز از دیگر راهکارهایی است که هر کدام می‌تواند تا 20 درصد از مصرف برق را کاهش دهد.

مطالب مرتبط

نظرات0 نظر

در صورتی که می خواهید پاسخ خود را دریافت کنید، ایمیل خود را وارد نمایید

نام خود را وارد نمایید

ایمیل خود را وارد نمایید

نظر خود را در اینجا بنویسید...

ارسال نظر ...

لیست نظرات

  1. نظری برای نمایش موجود نیست ، شما اولین نفری باشید که نظر می دهید!