آخرین مطالب

نفت به ۲۰ دلار می‌رسد؟

0

خبرگزاری میزان-نماینده سابق ایران در اوپک گفت: در صورت نبود همکاری میان کشور‌های تولید کننده نفت احتمال سقوط قیمت آن به زیر ۲۰ دلار وجود دارد و این موضوع به هیچ وجه مطلوب کشور‌های تولیدکننده نفتی نخواهد بود.

سید محمد علی خطیبی در گفت‌وگو با میزان با اشاره به وضعیت بازار نفت اظهار کرد: بازار نفت بازار پرنوسانی است و این روز‌ها تحت تاثیر اوج گرفتن دوباره بیماری کرونا شاهد کاهش فعالیت‌های اقتصادی در سطح بین‌المللی هستیم با این وجود این نوسانات تصمیمات کشور‌های تولیدکننده نفت می‌تواند در موج دو کرونا مانند دور اول گره گشا باشد.

نماینده سابق ایران در اوپک تصریح کرد: بسیاری از کارشناسان پایان کرونا را ظرف مدت ۴ تا ۵ ماه پیش بینی کردند، اما این بیماری با گسترش و افزایش درگیر کردن کشور‌های جهان تاثیرات منفی خود را ادامه داد و به گفته فعالان حوزه بهداشت در فصل پاییز و زمستان این بیماری تشدید خواهد شد.

 

وی افزود: با توجه به شرایط ویژه بازار نفت نیاز به رصد بازار در مقطع کوتاه احساس می‌شود، در گذشته اعصای اوپک در طول سال دوبار اقدام به برگزاری نشست می‌کردند، اما شرایط فعلی باید وضعیت بازار به صورت ماهانه رصد و تصمیمات مورد نیاز گرفته شود.

خطیبی عنوان کرد: بحث کاهش دوباره تولید می‌تواند قیمت‌ها را در بازار تثبت کند و به متعادل سازی تقاضا و عرضه در بازار کمک کند و برگزاری جلسات از سوی اعضای اوپک و اوپک پلاس تصمیمات جدیدی اتخاذ کرد.

نماینده سابق ایران در اوپک عنوان کرد: عربستان و روسیه به عنوان دو تولیدکننده نفتی پس از جنگ نفتی سال گذشته در پی مدیریت بازار نفتی هستند و فضای همکاری مناسبی شکل گرفته است واز تخفیف‌های عربستان به خریداران نفت نمی‌توان جنگ نفتی را استنباط کرد و در حال حاضر همه کشور‌های تولیدکننده به شرایط منفی بیماری کرونا پی برده اند و این اقدامات رقابتی در بازار توجیه چندانی ندارد.

وی ادامه داد: در صورت نبود همکاری میان کشور‌های تولید کننده احتمال سقوط قیمت نفت به زیر ۲۰ دلار وجود دارد و این موضوع به هیچ وجه مطلوب کشور‌های تولیدکننده نفتی نخواهد بود و زیان آن همه کشور‌های را درگیر خواهد کرد.

نماینده سابق ایران در اوپک بیان کرد: در تصمیمات گرفته شده در دور اول اوپک پلاس تلاش‌های خوبی از سوی کشور‌های عضو صورت گرفته و تولیدکنندگانی که در دور اول تعهدات مناسبی نداشته اند، وعده‌های مبنی بر تمکین و اجرای تعهدات در ماه‌های آینده را دادند.

وی ادامه داد: در سایه همکاری و تعامل بازار نفت می‌تواند شرایط خوبی را برای تولیدکننده نفتی ایجاد کند و تعهد تولیدکنندگان نقش مهمی در ثبات بازار نفتی دارد.
 

مطالب مرتبط

نظرات0 نظر

در صورتی که می خواهید پاسخ خود را دریافت کنید، ایمیل خود را وارد نمایید

نام خود را وارد نمایید

ایمیل خود را وارد نمایید

نظر خود را در اینجا بنویسید...

ارسال نظر ...

لیست نظرات

  1. نظری برای نمایش موجود نیست ، شما اولین نفری باشید که نظر می دهید!